نکاتی برای ازدواج بهتر که تا به حال هیچکس براتون نگفته!

حتما شنیدید که می گن "عاقلانه ازدواج کن٬ عاشقانه زندگی کن"

 

با اینکه اکثر مردم دقیقا برعکس این عمل می کنن (عاشقانه ازدواج می کنن٬ و بعد از ازدواج تازه عقلشون میاد سر جاش!!)٬ اما خیلی ها هم هستن که این پند حکیمانه رو آویزه گوش می کنند و کاملا عاقلانه ازدواج می کنند. اما متاسفانه این افراد هم تازه بعد از ازدواج عقل از سرشون می پره!

واقعیت اینه که برای اینکه از هیچ طرف نخوریم٬ باید عشق و عقل رو در کنار هم در نظر بگیریم. فرمول دکتر میثاق برای ازدواج اینه:

"عاقلانه-عاشقانه ازدواج کن٬ بعد عاشقانه زندگی کن"

عشق

خیلی ها فکر می کنن اگه قبل از ازدواج عشق و احساس رو در نظر بگیرن ممکنه به خطا برن٬ به خاطر همین احساسات رو مطلقا در نظر نمی گیرن و می گن بعدا عشق خودش به وجود میاد. بله٬ عشق ممکنه بعدا به وجود بیاد٬ اما ممکن هم هست که اصلا به وجود نیاد! شما حاضرید این ریسک رو بکنید؟!

توی یکی از کتابهای باربارا دی آنجلیس خوندم که اگر عشق و کشش (یا همون چیزی که باربارا اسمشو رزونانس جن سی می ذاره) در ابتدای رابطه وجود نداشته باشه احتمالا بعدا هم نمی تونه به وجود بیاد. رزونانس چیزی نیست که شما با هر آدمی بتونید تجربه ش کنید. بنابراین در نظر نگرفتن مطلق احساسات قبل از ازدواج یه ریسک بزرگ به حساب میاد.

تو یه کتاب دیگه هم خوندم و از دو تا روانشناس هم شنیدم که احساسی که آقایون در ابتدای رابطه با خانوما دارن معمولا بدون تغییر باقی می مونه٬ اما احساس خانم ها به مرور زمان می تونه تغییر کنه و طبق شناختی که از طرف مقابل به دست میارن بهتر یا بدتر بشه (احساس دقیقا منظور کشش هست).

نکته: من نگفتم فقط احساسات رو در نظر بگیرید! حواستون به اونور بوم هم باشه!

بااینکه خطرات احساسی مطلق ازدواج کردن خیلی بیشتر از عقلانی مطلق ازدواج کردنه٬ اما نادیده گرفتن احساسات هم می تونه دردسرهای زیادی ایجاد کنه که ظاهرا برای آقایون بیشتر هست. دکتر شیری هم مطلوبیت فیزیکی رو یکی از معیارهای مهم ازدواج می دونن.

"عاقلانه-عاشقانه ازدواج کن٬ بعد عاشقانه زندگی کن"

اما ازدواج پایان داستان نیست: بعدش باید عاشقانه زندگی کرد تا بتونی زندگی خوبی داشته باشی. عاشقی کردن رو باید برای تمام عمر بلد بود. استفان کاوی تو کتاب "۷ عادت خانواده های کامروا" می نویسه یکی از دوستان اومد پیشم و گفت من دیگه همسرم رو دوست ندارم چی کار کنم؟ بهش گفتم "همسرت رو دوست داشته باش". از نظر استفان کاوی عشق ورزیدن و دوست داشتن یه احساس صرف نیست بلکه یک "عمل" هست. یعنی دست خود ماست. اگر نمی تونی دوست داشته باشی پس این مهارت رو یاد نگرفتی.

عشق هم برای زنده موندن نیاز به تلاش و رسیدگی داره.

این رو هم توی یکی از مقاله هام ترجمه کردم که عشق در ازدواج فقط تا حدود ۹ ماه به صورت اتوماتیک یا همون بیوشیمیایی وجود داره: یعنی هورمونها دارن کارتو راه میندازن. بعد از اون دیگه باید برای زنده موندن عشق خودت اقدام کنی. همونطور که برای زنده موندن خودت تلاش می کنی. همونطور که همه چیز برای زنده موندن نیاز به تکاپو داره و بی حرکت نشستن مساویه با مردن.

همه اینا رو با هم جمع کن: حالا برو ازدواج کن!

/ 0 نظر / 26 بازدید